Jak dobrać rolki terenowe?
Kwestia doboru rolek terenowych jest dość prosta, ale zdaję sobie sprawę, iż dla osoby, która nigdy nie uprawiała skikingu może być jednak trochę kłopotliwa. A że dzwoniąc do mnie, często pytacie mnie o dobór rolek, stąd garść poniższych rad (co nie oznacza oczywiście, że od tej chwili macie nie dzwonić :) Nie nie! Bardzo lubię pomagać w doborze sprzętu, także proszę się nie krępować, jeśli jednak poniższy poradnik nie wyczerpie Waszych wątpliwości :)
1. Na początek kilka ważnych informacji o Waszych umiejętnościach przydatnych w doborze rolek terenowych:
A) - Całkowicie początkujący (-a) – przez to określenie rozumiem osoby, które wcześniej: NIE jeździły na rolkach, na nartach (ani biegowych ani zjazdowych), a inne sporty uprawiają bardzo sporadycznie.
B) - Początkujący (-a) do lekko zaawansowany (-a) – tutaj rozumiem, że potrafisz przynajmniej jeździć na rolkach. Poza tym, uprawiasz jeszcze sporadycznie inne dyscypliny, np. biegasz, jeździsz na rowerze. Próbowałeś (-aś) nart zjazdowych lub biegowych.
C) - Średnio zaawansowany (-a) do zaawansowany (-a) – dobrze jeździsz na rolkach, od czasu do czasu jeździsz na nartach zjazdowych a nawet biegowych. Regularnie starasz się poprawiać swoje umiejętności.
D) - Bardzo zaawansowany – bardzo dobrze jeździsz na nartach biegowych (krokiem łyżwowym lub klasycznym) i szukasz sprzętu, który pozwoli Ci trenować przez cały rok nie ograniczając się tylko do tras asfaltowych.
Oczywiście wszystkich Was łączy jedno: szukacie ciekawego i rozwojowego sportu na większą część roku, dlatego trafiliście na Skiking.pl :)
Zanim przejdę do sedna, jeszcze jedna rada: Proszę nie traktować poniższych rad jak wyroczni. Jeśli należysz do grupy A lub B, to nie jest powiedziane, że np. Skike v9 Fire nie są dla Ciebie. Wszystkiego można się nauczyć, choć czasami wymaga to trochę więcej wysiłku i samozaparcia. Albo mieć instruktora, który nauczy Was solidnych podstaw. Osobiście uważam, że nie każdy potrzebuje sprzętu najdroższego, jeśli nie wykorzysta w pełni jego możliwości a wręcz może się jeszcze zrazić do tej naprawdę niesamowicie ciekawej dyscypliny. I oczywiście działa to również w drugą stronę. Jeśli należysz do grupy C lub D, być może sprzęt najprostszy da Ci w zupełności tyle satysfakcji, ile potrzebujesz.
2. Skoro już mniej więcej możecie określić swoje umiejętności, to możemy teraz dobrać odpowiedni rodzaj rolek terenowych:
Dla osób z grupy A:
Tutaj są dwa modele do wyboru, Skike v7 Plus Pro i Powerslide XC Skeleton Trinity, raczej ze wskazaniem na te drugie. Dlaczego? Ponieważ w rolkach Powerslide'a dzięki innej konstrukcji skorupy w którą wkładasz własny but, masz bardziej usztywnioną nogę w kostce, co osobie zupełnie początkującej daje poczucie większej stabilności. Pozostałe elementy są mocno zbliżone, czyli koła, styl jazdy. Odmienny jest tylko sposób hamowania (Powerslide ma hamulec na jednej rolce, dlatego hamuje się tu tzw. telemarkiem, czyli wysuwając nogę z hamulcem do przodu jednocześnie dociskając łydkę do koła. Skike ma hamulce na obu rolkach, tutaj hamujemy odchylając ciało lekko do tyłu w półprzysiadzie.). Z doświadczenia wielu testów, które przeprowadzam z nowymi osobami przyjeżdżającymi do mnie by spróbować swoich sił na rolkach terenowych przed zakupem, zauważyłem też, że w Skeletonach lepiej odnajdują się osoby, które wcześniej jeździły na zwykłych rolkach z pełnym butem.
Dla osób z grupy B:
Tutaj wybór trochę się poszerza, ale zwiększa się również dowolność wyboru. Pozostają oczywiście nadal Skike v7 Plus Pro i Powerslide XC Skeleton Trinity ale dochodzą jeszcze Skike V9 Fire Oczywiście parametry wyboru mogą być podobne jak w grupie A, ale jeśli np. planujesz, że rolki w rodzinie będzie używać więcej osób wtedy lepiej sprawdzą się Skike, w których dobór rozmiaru jest najwygodniejszy. Nadal jednak jazdę na rolkach terenowych pragniesz traktować czysto rekreacyjnie. Tak naprawdę i Powerslide i Skike to rolki w tej klasie porównywalne. Jeśli pragniesz większego usztywnienia w kostce (często to wynika z przyzwyczajenia z rolek lub łyżew) to najprawdopodobniej dobry wyborem będzie dla Ciebie XC Skeleton od Powerslide'a. Jeśli lubisz większą swobodę i sztywność w kostce może przeszkadzać, wtedy wybór jest prosty: Skike v7 Plus Pro, lub Skike v9 Fire.
Dla osób z grupy C:
Tutaj kryteria wyboru mocno się nie zmieniają, ponieważ do rekreacyjnej jazdy nie każdy potrzebuje najbardziej zaawansowanego sprzętu. Np moja żona, która tak jak ja, jeździ na Skikach od ponad czterech lat, pozostawała wierna cały czas modelowi v07-120 a dopiero niedawno wymieniliśmy go na v07-Plus. Czyli spokojnie możesz wybierać z wymienionych wyżej modeli polecanych dla grupy A lub B.
Jednak jeśli pragniesz poszerzać swoje umiejętności i mieć jeszcze większe możliwości jazdy w terenie, wtedy pomyśl o modelach Skike v9 Fire. Tutaj dochodzą cztery elementy: tzw „wolna pięta” i łożyska jednokierunkowe w przednich kołach oraz dłuższa o 4 cm rama, oraz co najistotniejsze, większe koła bo o średnicy aż 20 cm. Co to daje? W skrócie, jak największą imitację jazdy na narcie biegowej jaką da się osiągnąć na rolkach terenowych (co potwierdzają testy narciarzy biegowych). Dzięki łożyskom jednokierunkowym przednie koła toczą się tylko do przodu co przy jeździe stylem tzw klasycznym mamy podobne odbicie jak przy narcie biegowej z „łuską”. Oczywiście wolna pięta sprawia, że taka jazda klasykiem jest w ogóle możliwa. Dłuższa rama jeszcze lepiej naśladuje długość narty. Dodatkowo, w modelu Fire 200, przez to, że opona 20 cm jest szersza do opony 15 cm, rolki mają również większą stabilność podczas jazdy na wprost.
Powyższe funkcje sprawiają, że Skike v9, to najbardziej zaawansowany i wszechstronny model rolek terenowych na rynku. Jednak jeśli nie potrzebujesz tych dodatkowych elementów, to modele tańsze (co wcale nie oznacza, że gorsze), sprawią Ci tyle samo frajdy z jazdy.
Pojawia się tutaj również "czarny koń" czyli model v9 TOUR. Jest to najbardziej wszechstronny model rolki terenowej na rynku.
Dzięki systemowi specjalnych zawiasów umożliwia on pełne wychylenie stopy w czasie jazdy krokiem klasycznym, niemal dokładnie imitując odchylenie takie jak w wiązaniu narty skitourowej czy biegowej. Rolki z serii TOUR sprawdzą się zatem własnie najbardziej dla tych z Was, którzy jeździcie zimą właśnie na nartach skitourowych, lub mieszkacie w terenach z duża ilością wzniesień.
Czy to jest najlepsza rolka terenowa dla każdego? Niekoniecznie, ponieważ owszem, krok klasyczny jest tutaj najłatwiejszy , ale rama jest tez dłuższa od modelu Fire o 3 cm, przez co osobom o drobniejszych stopach, może przeszkadzać "kłapanie" tylnej części rolki podczas jazdy krokiem łyżwowym. Są oczywiście możliwości zblokowania, lub częściowego ograniczenia wychyłu pięty, ale tak jak pisałem - nie zawsze najdroższy oznacza najlepszy akurat dla Ciebie.
Dla osób z grupy D:
Tutaj zadaj sobie pytanie: Czy koniecznie potrzebujesz sprzętu, który bardzo dokładnie odwzorowuje jazdę na nartach biegowych? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK, to najbardziej odpowiednie będą dla Ciebie nartorolki terenowe, które są przeznaczone do jazdy techniką łyżwową (po dokupienie kół z łożyskami jednokierunkowymi, można na nich jeździć również krokiem klasycznym). W nich montuje się wiązania, te same co w nartach biegowych i jeździ w butach do nart biegowych co najdokładniej oddaje technikę jazdy znaną z biegówek. Niestety wybór takiego sprzętu jest coraz trudniejszy, ponieważ firma Powerslide wycofała ze swojej oferty nartorolki i dostępne są tutaj tylko różne odmiany rolek terenowych. W ofercie firmy Skike znajduje się nartorolka R9, której szyna jest tak naprawdę bazą do rolek terenowych (po więcej informacji odsyłam do mojego artykułu i filmu z targów ISPO w Monachium). Obecnie sprowadzamy ten model na zamówienia indywidualne.
Jeśli jednak Twoja odpowiedź brzmi NIE, lub NIEKONIECZNIE, to najprawdopodobniej szukasz bardziej uniwersalnego sprzętu. A wtedy najlepszym wyborem pozostają Skike v9 Fire, lub Skike v9 TOUR które sprawdzą się idealnie zarówno na szosie jak i w trudniejszym terenie, kosztem trochę niższych prędkości i wyższej wagi samej rolki.
Możliwości wszystkich modeli można oczywiście w późniejszym czasie również poszerzać. Jeśli mamy już dobrze opanowaną technikę jazdy, można dokupić tzw szybkie koła poliuretanowe, które znacznie zwiększają prędkość na trasach asfaltowych. Można dokupić również łożyska jednokierunkowe (do rolek Skike v7), które poprawią ich zdolności terenowe (np. na wąskich ścieżkach gdzie nie da się jechać krokiem łyżwowym).
Ale największą satysfakcją dla mnie są sygnały od Was, że sprzęt który Wam poleciłem sprawia Wam naprawdę dużą frajdę i przyjemność z jazdy.
Edward Stawiarski
Witam, moja peknieta opona ma 140 mm srednicy (zewnatrz) jaka opone potrzebuje?- stare Skike
Maciej Arczykowski
Witam Panie Edwardzie. Do Skike'ów wszystkich typów pasują te opony: https://skiking.pl/pl/p/Opona-Roadstar/31 Starszy typ opon był tylko trochę węższy, ale te nowe spokojnie będą pasowały. Oczywiście w przypadku problemów z wymianą, można również u mnie zamówić wymianę takiej opony za darmo. Pozdrawiam Maciej Arczykowski.
Krzysztof Purcelewski
Witam, Zamierzam zakupic rolki terenowe. Jestem w grupie całkowicie poczatkujacy. Zamierzam tez jeździc rekreacyjnie, przynajmniej na razie. Rozumiem idee usztywnionej kostki w powerradach, ale przez to tez jest ciezszy but, oraz jeden hamulec wstepnie, wiem ze mozna dokupic. Chcialem zaptytac jaka metoda hamowania jest lepsza dla poczatkujacych jedna noga wysunieta czy dwoma w odchyleniu, co jest bardziej naturalnie czy to kwestia indywidualna. Numeracja - w pwoerradach jest numeracja do 42, to rozmiar jaki sie kupuje buty? z reguly, obawiam sie ze moge sie zmiescic lub nie na granicy, ale z drugiej strony chcialbym aby korzystala ze sprzetu malzonka nr 38, moje ptyanie czy standardowy but do biegania o nr 42 sie zmieścibez problemu? lub czy istnieje mozliwsoc wymiany na wieksze. kwestia kijkow, podobno sa takie uniwersalne, poleca Pan? ptyam w kontekscie ja I małzonka, 179 I 173 cm, jak rozumie kije 160 beda ok dla naszej dwojki? na razie chcemy zobaczyc czy nam ten sporcik podpasuje wiec nie chcial bym multiplikowac sprzetu, istnieje w ogole jakies forum uzywanego sprzetu? na allegro nie widzialem duzo mozliwosci. mam tez pytanie odnosnie skyke v7 I niby mniej stabilnej stopy, ale lzejsze rolki, czo to nie poaga na poczatku? w zimie od czasu do czasu tez bym na biegowkach pojezdzil I tam stopa tez az tak stabilna nie jest, prosba o sugestie. ostatnie ptyanie to czy orientuje sie pan o jakims sklepie, trenerze we wroclawiu gdzie mozna bysie troche poduczyc lub przymierzyc przed zakupem? dziekuje bardzo!
Marek Sip
Witam serdecznie, Mam pytanie: Czy zna Pan model nartorolek Powerslide X-Plorer 2.0 i czy są one gdzieś dostępne, bo nie za bardzo mogę znaleźć, chciałbym zastosować do nich wiązania SNS Profil Salomon. Z góry dziękuję za odpowiedź. Marek
Maciej Arczykowski
Dzień dobry Panie Marku. Co do nartorolek Powerslide X-Plorer 2.0 to neistety nie sa już produkowane przez Powerslide'a. Może gdzieś jeszcze uda się je znaleźć w Polsce ew. na niemiecki ebayu. A wiązania, które Pan ma będą do nich na pewno pasować. A gdyby się nie udało znaleźć, to firma Skike ma też nartorolki z serii R9 w swojej ofercie ;)
Sławomir Rogaszewski
Witam Mam nartorolki Pawerslide XC .Jak mam dobrać kije do tego sprzętu? Pozdrawiam
Maciej Arczykowski skiking.pl
Dzień dobry Panie Sławku. W międzyczasie odpisałem Panu w mailu, ale tutaj również odpowiem. Kije do rolek i nartorolek terenowych (do jazdy krokiem łyżwowym) wylicza się z wzoru: wzrost x 0,9. Ogólnie można też przyjąć, że kij powinien mieścić się w zakresie, pomiędzy brodą a nosem (mierzy się stojąc w samych butach a NIE z założonymi rolkami!).
Andrzej Kubik
Kupiłem rolki terenowe skike v07 przechodzone jestem początkującym użytkownikom ale na nartach jeżdżę czy dam radę się nauczyć jeździć na rolkach (jestem już po 60.
Maciej Arczykowski skiking.pl
Dzień dobry Panie Andrzeju Mam paru znajomych w Pana okolicach, postaramy się Panu pomóc w nauce jazdy. Skontaktuję się z Panem telefonicznie i podpowiem co i jak :) Myślę, że spokojnie da Pan radę się nauczyć. Coraz więcej osób w wieku 60+ próbuje tego sportu i to z sukcesami :)
Roman Wiśniewski
Dzień dobry Panie Macieju.Mam rozmiar buta 41. Chcę kupić rolki, jaki mam wybrać rozmiar S,M czy L
Maciej Arczykowski skiking.pl
Dzień dobry Panie Romanie. Jeśli chodzi o rolki Skike, to tam rozmiar jest uniwersalny. W przypadku rolek Powerslide XC Skeleton przy Pana rozmiarze stopy i w przypadku gdy ma Pan dość wąską łydkę, spokojnie wystarczy model z oznaczeniem "S".