Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Trening imitacyjny cz.1 - styl klasyczny 0
Trening imitacyjny cz.1 - styl klasyczny

Spokojnie. Nie będę Was dzisiaj namawiał żebyście odstawili swoje rolki terenowe teraz na półkę :) W końcu zimy ostatnimi czasy są raczej mizerne (przynajmniej w Poznaniu) i jeśli nie pada akurat deszcz a temperatura nie przekroczyła -10 stopni, to spokojnie nadal można jeździć na rolkach czy nartorolkach (oczywiście odpowiednio dobierając odzież). Jednak poniższy trening możecie stosować praktycznie w każdych warunkach pogodowych i przez cały rok. Jest on świetnym uzupełnieniem codziennej aktywności, a także bardzo dobrym przygotowaniem do sezonu zimowego.

Na początek trochę teorii od moich kolegów, którzy ten temat świetnie pokazali i zilustrowali.

Oto część pierwsza, w której pokazane są ćwiczenia do imitacji stylu klasycznego.

Cały poniższy tekst i filmy pochodzą z portalu www.nabiegowkach.pl 

Co to jest imitacja?

Imitacja to naśladowanie - tu dużą rolę odgrywa wyobraźnia. Jeśli wyobrazimy sobie bieg na nartach (czy nartorolkach przyp.M.A.) i przełożymy ten ruch na ćwiczenia wykonywane w pokoju, czy na ścieżce leśnej, zaktywizujemy te same mięśnie. Imitacja to rodzaj treningu specyficznego, w którym "symulujemy" bieg na nartach i "na sucho" doskonalimy technikę, ćwiczymy równowagę ciała i siłę mięśni.

Dla kogo ten trening?

ćwiczenia imitacyjne wykonywane w miejscu

Korzyści z treningu imitacyjnego odnoszą nie tylko zaawansowani zawodnicy. Ćwiczenia imitacyjne przynoszą wiele korzyści także osobom, które zaczęły biegać na nartach i nartorolkach niedawno i wciąż doskonalą technikę. Pozytywne efekty odczują także ci, którzy planują dopiero naukę biegania na nartach.

Kiedy i jak intensywnie trenować?

ćwiczenia imitacyjne - skoki

Trening imitacyjny można wykonywać już na początku sezonu przygotowawczego. Jednak należy pamiętać, aby w początkowej fazie był wykonywany w bardzo niskiej intensywności. Ma on bardziej kształtować siłę i technikę niż parametry biegu na wysokim tętnie. W pierwszych miesiącach wykonywania ćwiczeń należy głównie koncentrować się na zachowaniu równowagi przy przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę.

Po okresie roztrenowania, wraz z upływem czasu i zbliżaniem się sezonu startowego, obciążenia się zwiększają. Od lipca do września czas trwania treningu rośnie, a ćwiczenia wykonywane są coraz bardziej intensywnie. To zaprocentuje mocą i wytrzymałością siłową w zimie!

Co znajdziecie w filmie?

ćwiczenia imitacyjne - bieg z kijami

W materiale filmowym zostały przedstawione ćwiczenia przygotowujące do biegania stylem klasycznym. Radek Szwade demonstruje jak wykonywać poszczególne ćwiczenia i instruuje, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. W filmie została zaprezentowana imitacja bez kijów, a także z kijami. Zapraszam na seans.


 Radek Szwade

Radek Szwade

Członek Kadry Narodowej w biathlonie na sezon 2011-2012. Przez wiele lat uprawiał wyczynowo biathlon. Mistrz Polski juniorów w biegach sprinterskich w latach 2001 i 2002, także drużynowy Mistrz Polski w 2002. Brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów w sztafecie w 2002. Odnosił liczne sukcesy w biathlonie zimowym i letnim, wygrywając zawody pucharu Polski. W 2008 roku uplasował się na 4. miejscu w Jizerskiej 50 stylem dowolnym. W 2009 roku zwyciężył w Biegu Gwarków i Jilemnickiej 50, zajął także 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w biathlonie. Wielokrotnie zajmował wysokie pozycje w ważnych zawodach startując jako zawodnik wyczynowy i amator.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl